Školská jedáleň

Osvojenie si zdravých stravovacích návykov detí a mládeže sa považuje za jednu z najúčinnejších foriem prevencie nutrične podmienených chorôb na formovaní ktorých sa podieľajú aj zariadenia školského stravovania.

Školské stravovanie je neodmysliteľnou súčasťou škôl a školských zariadení. Základnou požiadavkou a úlohou v školskom stravovaní je zachovať výrobu jedál a nápojov z čerstvých surovín, používať potravinové komodity najvyššej kvality s vysledovateľnosťou pôvodu a s možnosťou využitia alternatívnych potravinových komodít z dôvodu personálnej a technologickej náročnosti a preukázateľných finančných úspor.

Cieľom našej školskej jedálne je zabezpečiť kvalitné a chutné stravovanie s ohľadom na výživnú a vyváženú stravu. Pri príprave jedál z odborného hľadiska preferujeme stravu, pripravovanú z čerstvých surovín, ktorá má zodpovedajúcu energetickú a biologickú hodnotu. Využívajú sa zdravšie spôsoby prípravy stravy ako je varenie, dusenie, pečenie.

V školskej jedálni sa výroba jedál uskutočňuje podľa

1. materiálno-spotrebných noriem pre školské stravovanie a receptúr, ktoré charakterizujú príslušnú územnú oblasť,
  2. odporúčaných výživových dávok podľa vekových kategórií stravníkov,
  3. zásad na zostavovanie jedálnych lístkov podľa vyhlášky MŠ SR č. 330/2009 zo 14.9.2009 o zariadení školského stravovania prílohy č. 1,
  4. hygienických požiadaviek a zásad správnej výrobnej praxe – HACCP,
  5. finančného príspevku od zákonného zástupcu dieťaťa alebo žiaka na nákup potravín na jedlo podľa zvoleného finančného pásma

Jedálny lístok je zostavený na základe zásad pre zostavovanie jedálnych lístkov v školskom stravovaní.

V rámci 5 stravovacích dní sa podávajú:

• 2 hlavné jedlá s mäsovým pokrmom – hydina, bravčové, hovädzie, ryby s plnou hmotnosťou, nie mleté
  • 1  hlavné jedlo so zmiešaným pokrmom –    so zníženou dávkou mäsa
  • 2 odľahčovacie jedlá
    • 1x s múčnym pokrmom – sladké
    • 1x so zeleninovým pokrmom

K polievkam podávame chlieb.

Ku každému hlavnému jedlu sa podáva nápoj – čierne, zelené alebo ovocné čaje, rôzne ovocné nápoje, mlieko alebo ochutené mliečne nápoje, voda. Minimálne 2 x v týždni podávame šaláty, ktoré sa pripravujú výhradne z čerstvej zeleniny a ovocia. Podľa možnosti finančnej normy za obedom podávame ovocie, jogurt, musli tyčinky alebo rôzne múčniky.

Výdaj stravy:

• Výdajné okienko (hlavné jedlo po označení stravy cez čítačku identifikačnej karty)
  • Samoobslužný pult
    • polievky, umiestnené v ohrevnom pulte
    • šaláty, umiestnené v chladiacom pulte. Pripravujeme 3 druhy šalátov
    • stravník má možnosť výberu podľa chuti
    • nápoje – podáva sa vždy čistá voda, mlieko a rôzne ovocné nápoje alebo čaje

Jedálny lístok je zverejnený na nástenke pre vstupom do školskej jedálne, na internetovej stránke školy http://doaza.edu.sk/ a na internetovom portáli  https://www.strava.cz/strava/.

Naša školská jedáleň je zapojená do celospoločenského programu podpory zdravia ,,Školský mliečny program“ dotovaný v rámci projektu na podporu spotreby mlieka a mliečnych výrobkov podľa nariadenia Komisie (ES) č. 657/2008.

V školskej jedálni máme zavedený elektronický systém objednávania a výdaja stravy s použitím osobných identifikačných kariet.

Elektronický systém umožňuje prihlasovanie a odhlasovanie zo stravy aj prostredníctvom internetu https://www.strava.cz/strava/ – túto službu si stravník musí prihlásiť u vedúcej školskej jedálne – na prihláške na stravovanie je potrebné vypísať užívateľské meno a heslo (údaje po aktivácii si môžete zmeniť).

Systém zároveň umožní zasielať správy zo školskej jedálne podľa vášho výberu:

• potvrdenie objednávky
  • nedostatočná výška konta
  • neodobratá strava
  • mesačný prehľad
  • potvrdenie došlej platby

Výška ceny stravného lístka

Celková cena: 1,24   €

• z toho
    • 1,19 €   finančný limit na potraviny
    • 0,05 €   príspevok na režijné náklady

Výdaj obedov                      11:45  do  13:45 hod.

Vedúca školskej jedálne:  Ing. Segiňová Mária seginova@doaza.edu.sk

Kontakt, číslo telefónu: