Exkurzia za ľudovou kultúrou – Múzeum valašskej dediny v prírode

Dňa 13. 06. 2018 sa žiaci z III.BP triedy a vybraní žiaci z 1. – 3. ročníkov zúčastnili exkurzie v Rožnove pod Radhoštěm – Múzeum valašskej dediny v prírode s pedagogickým dozorom Mgr. O. Černekovou a Mgr. Z. Majchrákovou.

Exkurzia sa uskutočnila v rámci projektu Medzník  slovenského národa – vznik ČSR v roku 1918. Žiaci sa dozvedeli o vzniku a vývoji múzea, skanzen bol verejnosti sprístupnený v roku 1891.  Autentické prostredie im umožnilo nahliadnuť do histórie českých dejín, zvykov a tradícií valašského národa. Drevená architektúra, domy mešťanov z rožnovského námestia, krčmy, kostol, drobné stavby boli zaujímavými exponátmi, ktoré študentov upútali – Drevené mestečko. Žiaci mali možnosť spoznať ľudové remeslá a ľudových umelcov, ktorí predvádzali svoju zručnosť návštevníkom múzea, ponúkali svoje výrobky na predaj. Tradičné techniky vzbudili záujem a obdiv.

Exkurziou za ľudovou kultúrou vo Valašskom múzeu v prírode v Rožnove pod Radhoštem spoznali  najstaršie  múzeum v prírode a strednej Európe, zvyky, tradície, remeslá a uvedomili si spätosť oboch kultúr.