Mobilná škola šmyku – 4. ročník

Dňa 15. 05. 2016 sa uskutočnila na pôde Dopravnej akadémie v Žiline  slávnostná prezentácia Mobilnej školy šmyku  pod záštitou Žilinského samosprávneho kraja a Krajského riaditeľstva policajného zboru v Žiline.

Pozvanie na slávnostnú prezentáciu prijali predseda ŽSK Ing. Juraj Blanár, krajský riaditeľ PZ v Žiline plk. Mgr. Ivan Špánik, zástupca Nadácie KIA Motors Slovakia Dušan Dvořák, riaditeľka odboru školstva a športu ŽSK Mgr. Eva Rovňanová, riaditeľ Okresného dopravného inšpektorátu  pplk. Ing. Marián Večerík, riaditeľ Hasičského a záchranmeho zboru kpt. Ing. Milan Konárik spolu so zásahovou jednotkou, pyrotechnik kpt. Jozef Barčiak,   dekan fakulty bezpečnostného inžinierstva  prof. Ing.  Zdeněk Dvořák, PhD., riaditeľka Strednej zdravotníckej školy v Žiline Mgr. Daniela Peclerová, riaditeľka Spojenej školy v Žiline Ing. Mária Wienerová, riaditeľ Strednej odbornej školy elektrotechnickej v Žiline Ing. Ľubomír Králik, Jozef Sako – ProfiAuto a ďalší. Celú akciu moderoval Ing. Ivan Otto.

Po úvodných príhovoroch, ktoré predniesli predseda ŽSK, krajský riaditeľ PZ v Žiline, zástupca Nadácie Kia Motors Slovakia sa uskutočnili ukážky praktickej časti Mobilnej školy šmyku, a to konkrétne:

• simulácia šmyku do ľavotočivej zákruty pomocou diaľkovo riadeného mechanizmus,
  • simulácia šmyku do ľavotočivej zákruty pomocou ručnej brzdy na mokrej vozovke,
  • simulácia dopravnej nehody v areáli autocvičiska, ktorej sa zúčastnili privolané zložky integrovaného záchranného systému.

V tomto ročníku sa Mobilnej školy šmyku zúčastnilo 150 študentov zo stredných škôl Žilinského kraja, menovite: Stredná odborná škola elektrotechnická v Žiline, Spojená škola, Žilina – Bytčica, Hotelová akadémia v Žiline, Stredná zdravotnícka škola v Žiline, Spojená škola, Rosinská cesta 4 v Žiline, Gymnázium Veľká okružná v Žiline a študenti Dopravnej akadémie v Žiline.

Všetkým pozvaným hosťom ďakujeme za účasť a podporu, organizátorom za ich čas a chuť prispieť k realizácii tak náročnej akcie a motoristom prajeme veľa šťastných kilometrov bez nehody.

Na záver bolo vyslovené prianie, aby sme sa pri takejto akcii stretli opäť o rok, ale predovšetkým, aby alarmujúce čísla o dopravnej nehodovosti klesali.

Organizačný tím Mobilnej školy šmyku

Odkaz na reportáž TV Markíza: