Vianočná Viedeň

img_1234Dňa 30. novembra 2016 sa 47 žiakov z tried II.AP, II.BP, III.AP, III.BP, III.CP, III.AM, II.AN a IV.DP zúčastnilo spolu s pedagogickým dozorom Ing. Janou Kostolnou a Mgr. Annou Medviďovou kultúrno-poznávacej  exkurzie vo Viedni. Našou prvou zastávkou bola čokoládovňa Hauswirth v obci Kittsee, ktorá sa so svojimi výrobkami preslávila nielen v Rakúsku, ale aj po celej Európe, Amerike aj Austrálii. Prehliadka centra mesta začala návštevou Prírodovedeckého múzea, ktoré sa  nachádza v jednej z najreprezentatívnejších budov vo Viedni postavenej v neorenesančnom slohu koncom 19. storočia. Na ploche 8 700 m² je vyše 20 miliónov exponátovdokumentujúcich vývoj Zeme a prírody – z vedných odborov: mineralógia, petrografia, geológia, zoológia i ekológia. V predhistorickej expozícii nás uchvátili kostry dinosaurov. Prehliadka pokračovala obdivovaním historického centra vianočnej  Viedne. Pešia prehliadka nám ponúkla mnoho zaujímavých objektov – gotickú katedrálu Dóm svätého Štefana, rakúsky parlament, radnicu, Viedenskú štátnu operuromantické stredoveké uličky  a mnohé iné. Pravú vianočnú atmosféru sme zažili na Chriskindlmarkt, jednom z najväčších a najznámejších vianočných trhov vo Viedni. Konajú sa každoročne na Radničnom námestí. Stromy v okolí Radničného parku mali novú svetelnú podobu a žiarili spoločne na Ringstraße slávnostným leskom. Návštevníci sa tu môžu korčuľovať na dvoch veľkých ľadových plochách a mnohých uličkách vedúcich cez park.  Nechali sme sa zlákať na vianočný punč v rozmanitých variáciách, pečené gaštany, koláče, nádherné vianočné ozdoby, doplnky a hračky z dreva i keramiky a zároveň  sme sa inšpirovali nápadmi na vianočné darčeky vo  vyše 150 stánkoch. Pri vôni vianočných cukroviniek a šálke horúceho punču sme pocítili nefalšovanú predvianočnú náladu.

K celkovej pohode počas poznávacej  expedície prispelo i príjemné jesenné počasie, ktoré bolo naším príjemným spoločníkom.

Ing. Jana Kostolná, Mgr. Anna Medviďová

img_1237 img_1240img_1245