Múzeum slovenskej dediny v Martine

01Minulosť a prítomnosť. Dva protiklady, ktoré sa stali cieľom exkurzie žiakov II. DP a III. AP. S pedagógmi slovenského jazyka a literatúry Mgr. O. Černekovou a Mgr. Z. Majchrákovou sme navštívili dňa 15. apríla 2014 Múzeum slovenskej dediny v Martine – Jahodnícke háje. Krátka cesta lesíkom nám otvorila prekrásnu náruč nádhernej ľudovej architektúry – dreveničky z Oravy, Kysúc, Turca a Liptova. Zaujímavé boli obytné domy z Jasenovej, Rakovej, zemianska kúria z Vyšného Kubína, škola z Petrovíc a iné. Každá z nich mala svoj osobitý ráz. Sprievodkyňa múzea nám porozprávala o živote sedliackeho, ale i panského ľudu z týchto regiónov. Dôkazom toho bola aj odlišnosť jednotlivých chalúp. Prezreli sme si aj niektoré interiéry, z ktorých dýchala skromnosť, jednoduchosť a pracovitosť.

Každoročne pri významných sviatkoch, napríklad Veľkej noci, stavaní májov, sa konajú slávnosti, kde ľudoví umelci prezentujú svoje ľudové výrobky.

Nadýchaní čistým vzduchom a krásnou prírodou sme sa spokojne vrátili domov. Ak neveríte, navštívte Múzeum slovenskej dediny v Martine. Určite budete spokojní.